Οδηγίες του Δήμου Τήνου προς τους ιδιοκτήτες οικοπέδων για τον καθαρισμό ιδιοκτησιών τους, προς αποτροπή του κινδύνου πρόκλησης πυρκαγιάς ή ταχείας επέκτασής της.

Σας υπενθυμίζουμε ότι έχει εκδοθεί υπ΄αριθμ. 18851Φ.700.20 (ΦΕΚ 2549/Β’/19.04.2023) απόφαση του Υφυπουργού Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας με την οποία εγρίνεται η υπ’ αριθ. 20/2023 πυροσβεστική διάταξη του Αρχηγού του Πυροσβεστικού Σώματος με θέμα : «Καθορισμός προληπτικών μέτρων πυροπροστασίας οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων που βρίσκονται σε περιοχές εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων, εντός ορίων οικισμών χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο, σε εκτάσεις που βρίσκονται εντός ακτίνας 100 μ. από τα όρια των ανωτέρω περιοχών, καθώς και σε εκτός σχεδίου γήπεδα με κτίσμα».

Σύμφωνα με την ανωτέρω απόφαση, οι ιδιοκτήτες, νομείς και επικαρπωτές οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων, εντός ορίων οικισμών χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο, σε εκτάσεις που βρίσκονται εντός ακτίνας 100μ. από τα όρια των ανωτέρω περιοχών καθώς και σε εκτός σχεδίου γήπεδα με κτίσμα υποχρεούνται να προβαίνουν σε καθαρισμό των ιδιοκτησιών τους και να τη συντήρηση αυτών καθ’ολη τη διάρκεια της αντιπυρικής περιόδου , ήτοι από 1η Μαϊου έως 31 Οκτωβρίου,για την αποτροπή του κινδύνου πρόκλησης πυρκαγιάς ή ταχείας επέκτασής της.

Στην ανωτέρω Υπουργική Απόφαση αναφέρεται αναλυτικά τι περιλαμβάνει ο καθαρισμός ενώ αναφέρονται επίσης και οι κυρώσεις που προβλέπονται σε περίπτωση μη συμμόρφωσης των υπόχρεων στην εκπλήρωση της υποχρέωσης καθαρισμού.

Κατόπιν των ανωτέρω, παρακαλούνται όλοι οι ιδιοκτήτες να προβούν στον άμεσο καθαρισμό των χώρων αυτών και στην απομάκρυνση όλων των υπολειμμάτων καθαρισμού.