Μουσική Βραδιά Μπαρόκ και Ξενάγηση στο Θρησκευτικό Λαογραφικό Μουσείο Πατέρων Ιησουιτών

Χθες, Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου είχαμε τη χαρά να παρευρεθούμε σε μια μουσική βραδιά μπαρόκ, η οποία πραγματοποιήθηκε στο ιστορικό συγκρότημα της Μονής Ουρσουλινών με αφορμή τη λήξη της φετινής λειτουργίας του Θρησκευτικού Λαογραφικού Μουσείου Πατέρων Ιησουιτών. Πριν τη συναυλία, ο Δήμαρχος Τήνου, κ. Παναγιώτης Κροντηράς μαζί με στελέχη της Δημοτικής Αρχής, είχε την ευκαιρία να ξεναγηθεί από τον πατέρα Φραγκίσκο Βιδάλη στους χώρους του Μουσείου, σε ένα μοναδικό ταξίδι στον χρόνο, όπου αναδείχθηκαν οι πολύτιμες λαογραφικές και θρησκευτικές πτυχές της ιστορίας των Ιησουιτών στο νησί μας.

Στο πλαίσιο της ξενάγησης, ο Δήμαρχος επισκέφθηκε και τον Ναό του Αγίου Ιωσήφ, έργο που βρίσκεται σε φάση αποκατάστασης. Η αποκατάσταση αυτή, όπως επισημάνθηκε, οφείλεται στην αφοσίωση και τις άοκνες προσπάθειες του πατέρα Φραγκίσκου και της ομάδας των Φίλων του Αγίου Ιωσήφ, που εργάζονται ακατάπαυστα για τη διάσωση και την ανάδειξη του πολιτιστικού και θρησκευτικού πλούτου της περιοχής.

Ο Δήμος Τήνου εκφράζει θερμά συγχαρητήρια στους καλλιτέχνες, τους διοργανωτές και όλους τους εθελοντές που συνέβαλαν στην επιτυχημένη διεξαγωγή της συναυλίας. Ιδιαίτερη αναφορά αξίζει να γίνει στην ομάδα των Φίλων του Αγίου Ιωσήφ, η οποία, με αφοσίωση και έμπνευση, προσφέρει σημαντικό έργο τόσο στη λειτουργία του Μουσείου όσο και στις εργασίες αποκατάστασης του Ναού.

Ο Παναγιώτης Κροντηράς – Δήμαρχος Τήνου Κροντηράς ευχήθηκε καλή δύναμη στον πατέρα Φραγκίσκο και τους εθελοντές για τη συνέχεια του έργου που επιτελούν, δεσμευόμενος οτι ο Δήμος Τήνου θα είναι δίπλα τους και αρωγός στις προσπάθειές τους για το Παντηνιακό αίτημα της αποκατάστασης του Αγίου Ιωσήφ.