Μία οφειλόμενη απάντηση στους Δημότες από το Δήμαρχο Τήνου για την ματαίωση του φετινού Φεστιβάλ!

Ένα από τα οράματά μου το οποίο κατάφερα να υλοποιήσω από τα πρώτα χρόνια της ενασχόλησής μου με την αυτοδιοίκηση ήταν το «Φεστιβάλ Τήνου». Ένα μεγάλο πολιτιστικό θεσμό που παρείχε σε δημότες και επισκέπτες, υψηλής αισθητικής και ποιότητας εκδηλώσεις.

Οι συνεργάτες μου και εγώ εργαστήκαμε ακούραστα και με στοχοπροσήλωση καταφέραμε να αναδείξουμε το Φεστιβάλ, ώστε σύντομα να γίνει θεσμός!

Δυστυχώς όμως το Φεστιβάλ που αγαπήθηκε από ντόπιους και ξένους επισκέπτες στο πέρασμα των χρόνων, το Φεστιβάλ που ανέβασε πολιτιστικά το νησί μας, δεν έτυχε της ανάλογης προσοχής, απαξιώθηκε και υποβαθμίστηκε τα τελευταία χρόνια. Η Δημοτική μας Αρχή που αποφασιστικά και δυναμικά κοιτάζει προς το μέλλον θα αναζητήσει ευθύνες όπου υπάρχουν από το παρελθόν και εδώ να σημειώσω πως οι ίδιες “ευθύνες” είναι αυτές που σήμερα μας οδήγησαν στην ματαίωση του φετινού Φεστιβάλ της Τήνου.

Λόγω των χρεών, των δικαστικών διαμαχών και της κακοδιαχείρισης της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου μας, η οποία είχε την ευθύνη της διεξαγωγής του, βρισκόμαστε στην δυσάρεστη θέση όπως οι περισσότεροι γνωρίζετε να μην έχουμε την δυνατότητα φέτος να το υλοποιήσουμε!

Αυτός εξάλλου είναι και ο λόγος για τον οποίο επικοινωνώ σήμερα μαζί σας, αφού, παρά τις όποιες προσπάθειες δεν κατέστη εφικτή η πραγματοποίηση του.

Με προσωπική μου απόφαση ζήτησα διαχειριστικό έλεγχο στην Κοινωφελή Επιχείρηση, ενώ με μεγάλη προσοχή ενημερώθηκα για τις δικαστικές διενέξεις μεταξύ μελών του Δ.Σ. της επιχείρησης που σήμερα δεν υφίσταται! Εξαιτίας όλων αυτών και με δεδομένο ότι παραλάβαμε πλειάδα χρεών από τις προηγούμενες χρονιές θεώρησα σκόπιμο να ματαιώσω το φετινό θεσμό έως ότου αναζητηθούν οι ευθύνες και τακτοποιηθούν οι οικονομικές εκκρεμότητες.

Η Δημοτική Αρχή Τήνου έχει ως ύψιστη προτεραιότητά της τον πολιτισμό και την πρόσβαση όλων σε αυτό το αγαθό και γι’ αυτό την φετινή χρονιά βρεθήκαμε σύμμαχοι και στηρίξαμε όπου μας ζητήθηκε και με όποιο μέσο διαθέταμε την προσπάθεια κάθε πολιτιστικού Συλλόγου εντός των ορίων του Δήμου μας.

Δεσμευόμαστε να αναδειχθούν όλες οι ευθύνες για το πως φτάσαμε ως εδώ. Βάζουμε ψηλά τον πήχη και στόχος μας είναι να προσφέρουμε όλα τα επόμενα χρόνια έναν πολιτιστικό θεσμό ακόμη ποιοτικότερο, που θα γίνει σήμα κατατεθέν τόσο για την Τήνο όσο και για την ευρύτερη περιοχή μας, με ένα πρόγραμμα πολυσυλλεκτικό, πλούσιο και συνεργατικό.

Πιστεύουμε ότι η Τήνος μπορεί να πρωταγωνιστήσει στην παραγωγή πολιτιστικών εκδηλώσεων υψηλού επιπέδου, με χαρακτήρα και ταυτότητα. Με τη συμβολή των συνεργατών μας θα συνεχίσουμε αυτή την προσπάθεια, ελπίζοντας ότι το επόμενο Καλοκαίρι ο σημαντικός αυτός πολιτιστικός θεσμός θα ανοίξει τα φτερά του για μεγαλύτερους στόχους!

Με κύριο μέλημα την πολιτιστική ψυχαγωγία των κατοίκων και των επισκεπτών του νησιού μας θα προχωρήσουμε σε συνεργασία με φορείς και πολιτιστικούς συλλόγους στο σχεδιασμό του Φεστιβάλ Τήνου 2025!

Χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα και διαφυλάττοντας την μοναδική αισθητική των μνημείων τέλεσης των εκδηλώσεων, που αποτελούν την πολιτιστική κληρονομιά της Τήνου θα έχουμε τη δυνατότητα να παρουσιάσουμε ένα Φεστιβάλ με την αίγλη και την ποιότητα που αξίζει στο ευλογημένο νησί μας .

Ο Δήμαρχος Τήνου