Εργασίες Συντήρησης και Βελτίωσης των Σχολικών Μονάδων Τήνου για τη Νέα Σχολική Χρονιά

Ενόψει της έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς, ο Δήμος Τήνου ολοκλήρωσε σημαντικές εργασίες καθαρισμού, συντήρησης και επιδιόρθωσης σε όλες τις σχολικές μονάδες του νησιού, με στόχο τη δημιουργία ενός ασφαλούς και λειτουργικού περιβάλλοντος για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς.

Κατά τη διάρκεια των θερινών μηνών, δώσαμε έμφαση σε μια σειρά παρεμβάσεων που αφορούσαν σε:

• Καθαρισμούς και κλαδέματα των προαυλίων χώρων, καθώς και πλύσιμο των χώρο προαυλισμού των μαθητών.
  • Επιδιορθώσεις υδραυλικών εγκαταστάσεων, όπως καζανάκια και σωληνώσεις, με πλήρη αποκατάσταση της λειτουργίας του εσωτερικού δικτύου ύδρευσης στα Λύκεια και άλλες επισκευές όπου ήταν αναγκαίο.
  • Προσθήκη υδρορροών σε σχολικά κτίρια που δεν διέθεταν.
  • Βαψίματα για την απομάκρυνση των αυθαιρέτων γκράφιτι στο 3ο Δημοτικό Σχολείο και εσωτερικός ελαιοχρωματισμός σε αίθουσες και τοίχους όπου κρίθηκε απαραίτητο.
  • Επιδιορθώσεις σε καγκελόπορτες εισόδου και εξόδου στον Παιδικό Σταθμό και το 2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου.
  • Συντήρηση και καθαρισμός των κλιματιστικών συστημάτων σε σχολικές μονάδες όπου υπάρχει εγκατεστημένος εξοπλισμός.
  • Επιπλέον, πραγματοποιήθηκαν εργασίες στο Γυμνάσιο Τήνου σε σημεία όπου υπήρχε άμεση ανάγκη αποκατάστασης.
  • Ήδη υπάρχει ανάθεση και θα ξεκινήσει απολύμανση και μυοκτονία σε όλες τις σχολικές μονάδες

Το έργο που επιτελέστηκε ήταν αποτέλεσμα συλλογικής προσπάθειας μεταξύ του Δήμου, της εκπαιδευτικής κοινότητας και των τεχνικών υπηρεσιών μας. Οι εργασίες θα συνεχιστούν αδιάκοπα κατά τη διάρκεια της χρονιάς, προκειμένου να είναι εξασφαλισμένο ένα σχολικό περιβάλλον που θα ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Ευχαριστούμε όλους τους συνεργάτες και τους πολίτες που συνέβαλαν με τον δικό τους τρόπο στη βελτίωση των σχολικών μονάδων.

Με αισιοδοξία και δέσμευση, ευχόμαστε στους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς μια δημιουργική και επιτυχημένη σχολική χρονιά.

Mε εκτίμηση,
Πηνελόπη Τριγώνη