Έκκληση για Σεβασμό στη Δημόσια Περιουσία μετά από Βανδαλισμούς στο 3ο Δημοτικό Σχολείο

Ο Δήμος Τήνου εκφράζει την έντονη δυσαρέσκειά του για τα πρόσφατα περιστατικά βανδαλισμού στους τοίχους του 3ου Δημοτικού Σχολείου Τήνου, όπου άγνωστοι προκάλεσαν ζημιές με γκράφιτι και ζωγραφιές, υποβαθμίζοντας την εικόνα του σχολείου και διαταράσσοντας την αίσθηση ασφάλειας στον χώρο.

Η δημόσια περιουσία είναι κτήμα όλων μας και οφείλουμε να τη σεβόμαστε, ώστε να διατηρείται καθαρή και ασφαλής για τις επόμενες γενιές. Τα σχολεία μας είναι χώροι μάθησης, δημιουργίας και προόδου, και οποιαδήποτε ενέργεια που τα υποβαθμίζει δεν θα γίνει ανεκτή.

Σε συνεργασία με τις αρμόδιες αρχές, έχουν ληφθεί τα απαραίτητα μέτρα για τον καθαρισμό και την αποκατάσταση των ζημιών, ενώ έχει κατατεθεί μήνυση κατά αγνώστων για το περιστατικό, προκειμένου να εντοπιστούν οι υπεύθυνοι. Ο Δήμος προειδοποιεί ότι αν παρόμοια περιστατικά επαναληφθούν θα αναγκαστεί να προχωρήσει στην εγκατάσταση καμερών ασφαλείας στους χώρους αυτούς, προκειμένου να προστατευτεί η δημόσια περιουσία και να διασφαλιστεί η ακεραιότητα των χώρων.

Καλούμε όλους τους πολίτες να συνειδητοποιήσουν τη σημασία του σεβασμού των δημοσίων χώρων και να συμβάλουν ενεργά στην προστασία τους, αναφέροντας άμεσα οποιαδήποτε ύποπτη δραστηριότητα. Ο σεβασμός στη δημόσια περιουσία είναι υποχρέωση όλων μας.

Δήμος Τήνου