2η Συνέλευση κατοίκων και φορέων στην Καρδιανή

Στην δεύτερη συνέλευση κατοίκων και φορέων της Δημοτικής Κοινότητας Καρδιανής που συγκάλεσε η πρόεδρός της κ. Μαρία Δελατόλα – Παγανέλη, χθες 12 Αυγούστου 2024, παρευρέθηκε μεταξύ άλλων ο Δήμαρχος κ. Παναγιώτης Κροντηράς με στελέχη της Δημοτικής Αρχής συνεχίζοντας τις προγραμματισμένες επισκέψεις στις Δημοτικές Κοινότητες και τον διάλογο με τους κατοίκους.

Στην κατάμεστη πλατεία συζητήθηκαν σημαντικά θέματα της Κοινότητας τα οποία εισηγήθηκαν κυρίως δημότες της, όπως θέματα καθημερινότητας και πιο αναλυτικά:

Α. Διαφύλαξη αρχιτεκτονικής ταυτότητας (δομής) και αξίας του παραδοσιακού οικισμού της Καρδιανής και των Μνημείων της περιφέρειάς του.
Β. Ύδρευση και υδρευτικό σύστημα (σχέση επάρκειας και κατανάλωσης νερού και χρήσεις νερού).
Γ. Αποχέτευση και αποχετευτικό σύστημα / δίκτυο.
Δ. Σχέσεις και συνεργασία με τον Δήμο (Δημοτικές Αρχές και Υπηρεσιακό Μηχανισμό), θεσμικά ζητήματα.

Με την ολοκλήρωση της συνέλευσης ο Δήμαρχος Τήνου Παναγιώτης Κροντηράς, δήλωσε τη ικανοποίησή του για τη μεγάλη συμμετοχή τονίζοντας τη σημασία που έχει η συνεχής επικοινωνία με τους πολίτες, υπογραμμίζοντας πως αυτές οι ανοιχτές διαδικασίες και ο διάλογος με συμμετοχή δημοτών και κατοίκων βοηθούν στο κοινό έργο και ότι θα συνεχιστούν καθ’ όλη τη διάρκεια της θητείας του οι συναντήσεις αυτές, που αποτελούν βασική προγραμματική δέσμευση της δημοτικής αρχής.