2η Συνέλευση κατοίκων και φορέων στα Υστέρνια

Στην δεύτερη συνέλευση κατοίκων και φορέων της Δημοτικής Κοινότητας Υστερνίων που συγκάλεσε η πρόεδρός της κ. Φρατζέσκα Δασύρα, χθες 28 Αυγούστου 2024, παρευρέθηκε ο Παναγιώτης Κροντηράς – Δήμαρχος Τήνου με τα στελέχη της δημοτικής αρχής Ιωάννη Ζαλώνη – αντιδήμαρχο Ύδρευσης, Αντώνη Ξενόπουλο – αντιδήμαρχο καθαριότητας και Ευάγγελο Σημαντήρη – πρόεδρο του Λιμενικού Ταμείου Τήνου.

Στη συνέλευση, η οποία διεξήχθη με μεγάλη συμμετοχή στην αυλή της Αγίας Παρασκευής, συζητήθηκαν σημαντικά ζητήματα που αφορούν την Κοινότητα. Κεντρικό θέμα αποτέλεσε η επάρκεια του νερού στον οικισμό, καθώς και η τοποθέτηση δεύτερης δεξαμενής στον Όρμο, με την υποστήριξη του Λιμενικού Ταμείου Τήνου.

Επίσης συζητήθηκε το θέμα της καθαριότητας των οικισμών, με τους δημότες να εκφράζουν την ικανοποίησή τους για το επίπεδο καθαριότητας και να προτείνουν τρόπους για την ενίσχυση της ανακύκλωσης. Επιπλέον, συζητήθηκαν θέματα όπως η διάθεση των λιμάτων, η δυνατότητα δημιουργίας θέσεων στάθμευσης, η επισκευή των δρόμων καθώς και η αναβάθμιση του αγροτικού Ιατρίου και του πρώην Δημοτικού Σχολείου Υστερνίων το οποίο στην επόμενη σχολική χρονιά θα φιλοξενίσει τους μαθητές της Σχολής Καλών Τεχνών Πύργου-Πανόρμου Τήνου. Τέλος, αναφέρθηκαν τα προβλήματα που υπάρχουν στον Όρμο Υστερνίων και αφορούν το Λιμενικό Ταμείο.

Με την ολοκλήρωση της συνέλευσης, ο Δήμαρχος Τήνου, Παναγιώτης Κροντηράς, εξέφρασε την ικανοποίησή του για την συμμετοχή, επισημαίνοντας τη σημασία της διαρκούς επικοινωνίας με τους πολίτες. Τόνισε ότι αυτές οι ανοιχτές διαδικασίες και ο διάλογος με τη συμμετοχή των δημοτών και κατοίκων συμβάλλουν ουσιαστικά στη πρόοδο του νησιού μας. Διαβεβαίωσε ότι οι συναντήσεις θα συνεχιστούν καθ’ όλη τη διάρκεια της θητείας του, καθώς αποτελούν βασική προγραμματική δέσμευση της δημοτικής αρχής.