1η Οκτωβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Τρίτης Ηλικίας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Τρίτης Ηλικίας σήμερα 1η Οκτωβρίου, θα ήθελα να εκφράσω τον απέραντο σεβασμό και την ευγνωμοσύνη μας, προς τα άτομα που βρίσκονται στην καρδιά της κοινωνίας μας, τους ηλικιωμένους.

Οι άνθρωποι αυτοί είναι οι πυλώνες της ιστορίας και του πολιτισμού μας, καθώς έχουν εργαστεί σκληρά για να μας παραδώσουν ένα καλύτερο μέλλον. Είναι καθήκον μας, ως Δημοτική Αρχή, να διασφαλίζουμε – με όσα μέσα διαθέτουμε – ότι θα ζουν με αξιοπρέπεια και ποιότητα ζωής.

Οι άνθρωποι της τρίτης ηλικίας αποτελούν θεματοφύλακες της ιστορίας, των αξιών και των παραδόσεών μας, προσφέροντας με την εμπειρία τους, ανεκτίμητες γνώσεις και σοφία στις νεότερες γενιές.

Σε αυτό το πλαίσιο, ο Δήμος Τήνου στέκεται σταθερά στο πλευρό των μελών της τρίτης ηλικίας, προσφέροντας δράσεις που προάγουν την κοινωνική αλληλεπίδραση, την ψυχική υγεία και την ποιότητα ζωής τους, εξασφαλίζοντας ένα δίκτυο κοινωνικής προστασίας, που θα τους στηρίζει σε κάθε τους βήμα, δείχνοντας έμπρακτα την αφοσίωσή μας στην ευημερία των ηλικιωμένων κατοίκων.

Δίνουμε έμφαση στην ενίσχυση του συστήματος υγείας, με στόχο να έχουν πρόσβαση σε υψηλής ποιότητας ιατρική περίθαλψη και φροντίδα, πιέζοντας με όσες δυνάμεις έχουμε το κεντρικό κράτος προς τον σκοπό αυτό.

Με αφορμή τον σημερινό εορτασμό ως Δημοτική Αρχή πλέον δεσμευόμαστε για μια ακόμη φορά, πως μέλημα μας είναι η επαναλειτουργία του ΚΑΠΗ Τήνου ως θεσμού που προασπίζει τα κοινωνικά δικαιώματα της τρίτης ηλικίας, και για τον λόγο αυτό ήδη με απόφασή μας ορίσθηκε άμισθος ειδικός σύμβουλος με αρμοδιότητα την εποπτεία, τον συντονισμό και την ευθύνη του, με σκοπό την εύρυθμη λειτουργία του Κ.Α.Π.Η. του Δήμου Τήνου

Παναγιώτης Κροντηράς – Δήμαρχος Τήνου